Články za rok 2016

Jak jsem začala tancovat

Vendula Kociánovávendula-kocianova-01

 

Máte taky ten program jako já, že na tancování potřebujete speciální talent? Něco s čím jste se narodili, co vám bylo dáno do vínku, co vám rozhodně nadělil pán Bůh a co nemůže být dovednost získaná?

Stopněte to

Stopněte to a podívejte se na sebe jako na nepopsaný list. Nic neumíte, nic nejste. Díky nějakému impulsu se rozhodnete tančit. Teď. Pustíte hudbu a musíte začít. Musíte to zkusit.

První pohyby jsou nesmělé, tvrdé až hrubé.  (Pokračování textu…)

Programy pro děti mateřských škol

Nabídka programů pro žáky mateřských 

Skupina: 10 – 20 dětí nebo dle domluvy (program je možno realizovat pro několik po sobě jdoucích skupin)

Doba trvání programu: 45 min.

Mateřské školy: muzikofiletická pohádka O čtyřech pokladech paní Země, Zpívánky z lesní pěšiny
(Pokračování textu…)

Kreativita rytmu – program pro děti a mládež

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-kreativita-rytmu-14Bubnování pro děti (z cyklu Kreativita rytmu)

 • program pro děti a mládež
 • hudební vystoupení, workshopy, kurzy bubnování a body percussion
 • základní školy

Místo: centrum Muzikohraní nebo vaše základní škola

Zveme děti do společného tvořivého kruhu, ve kterém se budeme věnovat rytmu – bubnování na bubny djembe a hře na tělo. Budeme objevovat krásu zvuku různých rytmickým nástrojů. Propojíme hudbu s pohybem, hlasem, vytvoříme společné písně. 

Info pro rodiče: Program je postaven na bázi muzikofiletiky, individuální přístup, komorní počet ve skupině. Bubnování v kruhu podporuje sebedůvěru, vzájemný respekt dětí, empatii a v neposlední řadě skupinovou spolupráci. Součástí bubnovacího kruhu jsou rytmické hry, hry s tělem, hlasem, které mají pozitivní vliv na koordinaci celého těla, motoriku a rozvoj komunikačních schopností. Pro děti jsou připraveny africké bubny djembe a další perkusní hudební nástroje.

Provází:

 • Mgr. Michaela Plecháčková
 • Mgr. Michaela Krysková

V případě Vašeho zájmu nás, prosím, kontaktujte na tel.: 737 805 593 nebo e-mailem info@muzikohrani.cz

***

Muzikohraní – prostory

muzikohrani-vstup-bCentrum Muzikohraní najdete na adrese Tovární 7 v Ostravě – Mar. Horách. Jedná se o budovu Fit&Fun.Muzikohrani logo 1310

MHD: zastávka Daliborova, Mar. náměstí

Pro vjezd autem i vstup najdete u brány náš zvonek, otevřeme vám. Dále ve dvoře vpravo je vstup do budovy. Centrum Muzikohraní se nachází vpravo v podroví budovy Fit&Fun. Všude jsou již cedule a nápisy.

Parkování: Je možné parkovat v areálu za branou. Další možností je parkovat na parkovišti poblíž brány, vedle prodejny sportu Madeja.

centrum Muzikohraní MAPA

parkování 01

parkování Daliborova 02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAQ časté dotazy KURZ BUBNOVÁNÍ

 

Nejčastější dotazy:

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-djembe-bubny-01Mám pocit, že nemám rytmus, ale kurz bubnování mě láká.

Cesta rytmu u každého člověka je individuální, proto pracujeme se skupinou tak, aby každý měl prostor pro objevování a tvoření rytmu. Cesta bubnování je otevřena každému, kdo má chuť. Naše metodika je založena na postupném poznávání a vnímání rytmu v propojení s prožitkovým bubnováním.

 

Je potřeba znát noty?

Není potřeba znát noty. Naše metodika je vytvořena tak, aby i lidé bez znalostí not mohli hrát. 

 

Je kurz omezen věkem? 

Kurz je vhodný pro všechny dospělé. Pro děti jsou také vytvořeny programy s metodikou zaměřenou na respektující a individuální přístup.

 

Je vhodná účast dětí na kurzu?

Ne. Kurzy jsou postavené tak, aby si všichni účastníci společnou hru užili, aby se mohli ponořit do tvoření a zažili sílu společného rytmu. Pro aktivitu dětí doporučuje programy pro rodiče s dětmi nebo programy pro děti. Aktuálně nabízíme kurz bubnování pro děti.

 

Muzikohrani_Muzikoterapie_Ostrava_-_bubny_djembe_banner_05Potřebuji vlastní buben?

Není potřeba mít vlastní buben. Pro všechny účastníky kurzu máme bubny djembe k zapůjčení. Máte-li svůj vlastní, je možné si ho brát s sebou. Záleží na vás.

 

Co potřebuji s sebou?

Pohodlné oblečení. Bubnujeme v sedě na židlích.

 

Je možné si buben djembe u vás zakoupit?

Ano, nabízíme kvalitní bubny (djembe, rámové, šamanské, atd.) různých velikostí. Rádi poradíme s výběrem. 

 

Jak velká je skupina?

Kurz bubnování realizujeme ve skupině účastníků zhruba 8 až 20 osob. Je tak prostor i na vytvoření bezpečného prostoru, prostoru pro společné prožitky a otevřenou komunikaci.

 

Je nutné vystupovat?

Ne, tyhle kurzy jsou zaměřeny na toto: relaxace, psychohygiena, objevování rytmu a jeho tvoření, správná technika úderů, zregenerování, nové zkušenosti a zážitky, nové informace, nové vztahy. Pro zájemce o vystupování tvoříme programy na to zaměřené. 

 slunovrat-oslava-labyrint-muzikohrani-110621-06

Které kurzy jsou pro muže/ženy?

Realizujeme kurzy vytvořené pro smíšenou skupinu můžu i žen nebo skupinu pouze pro ženy 

Přehled:

 • Rytmus v nás I. a II. – pro muže a ženy
 • TaRytmika – pro muže a ženy
 • alikvotní zpěv, atd. – pro muže a ženy
 • kurzy bubnování pro ženy – běžné, Sluneční ženy, Měsíční ženy, skupina LUNA
 • jednorázové akce – upřesnění vždy v akci popsáno

 

Jste srdečně zváni a vítáni… 

V případě dotazů nás, prosím, kontaktujte:

info@muzikohrani.cz, tel.: 737 805 593

Kreativita rytmu – hudební program pro děti a mládež

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-kouzlo-bubnu-program-deti-mladezKreativita rytmu je program pro děti a mládež, který realizujeme na území města Ostravy. Jedná se o volnočasový program, který se skládá z hudebního vystoupení a rytmických dílen (hra na tělo, bubnování).

Místo: Dle dohody nebo Muzikohraní, Náměstí Jurije Gagarina, Ostrava (blízko mostu Miloše Sýkory) MAPA

Pozvání..

Zveme děti do společného tvořivého kruhu, ve kterém se budeme věnovat rytmu – bubnování na bubny djembe a hře na tělo. Budeme objevovat krásu zvuku různých rytmickým nástrojů. Propojíme hudbu s pohybem, hlasem, vytvoříme společné písně. 

Info pro rodiče: Program je postaven na bázi muzikofiletiky, individuální přístup, komorní počet ve skupině. Bubnování v kruhu podporuje sebedůvěru, vzájemný respekt dětí, empatii a v neposlední řadě skupinovou spolupráci. Součástí bubnovacího kruhu jsou rytmické hry, hry s tělem, hlasem, které mají pozitivní vliv na koordinaci celého těla, motoriku a rozvoj komunikačních schopností. Pro děti jsou připraveny africké bubny djembe a další perkusní hudební nástroje. 

FOTOGALERIE 2016

Aktuální termíny:

Organizace a lektoři:

 • Mgr. Michaela Plecháčková – organizace, lektorka dílen, hudební vystoupení, info@muzikohrani.cz, tel.: 737 805 593
 • Mgr. Michaela Krysková – lektorka dílen

Projekt Kreativita rytmu finančně podporuje Statutární město OstravaOstrava_lg_negA

V případě zájmu o realizaci programu u vás, prosím, zkontaktujte nás. 

info@muzikohrani.cz, tel.: 737 805 593

 

Snění s bubny – prožitková relaxace s Rytmy Země

Sneni s bubny letak 1701Drum relaxation

Zvuk bubnů dokáže navodit uvolnění, meditativní stav mysli. Tím, že vnímáme živý zvuk, cítíme jeho vibrace, není ochuzen o širokou škálu alikvotních tónů. Na čistý zvuk bubnů (bez umělých zvuků a efektů) reaguje mozek, který v těle vytváří pocity spokojenosti. Tyto relaxace mohou napomáhat znovunalezení vnitřní rovnováhy a harmonie, podpořit souladu s vnitřními procesy a emocemi (tedy podpořit emocionální zdraví).

Léčivá síla bubnů je známá již od dob dávných.. Zveme vás ke spočinutí s sobě samých. Meditace s bubny vás zavede do hlubokých rozmanitých prožitků.. od relaxačních stavů (někdy i spánek), přes smyslové vjemy, až po vize, obrazy, symboly.. Cokoli, co k vám promlouvá, vám přináší zprávu pro vás a je v danou chvíli pro vás důležité.

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-rytmy-zeme-sneni-s-buby-1610-01V relaxační pozici vleže, v bezpečném prostoru, se vydáme na cestu, kterou provází naši společníci – bubny. Archetypální rytmy podpoří poselství těchto krásných nástrojů ze dřeva, kůže a hlíny.

 

 

Náplň setkání:

 • příprava prostoru posvátnými vykuřovadly
 • hodina pulsujícího bubnování v různých vlnách rytmů s bubny z celého světa
 • zní: šamanské bubny, bubny udu, zarb, djembe, rámové bubny tar, mazhar (vše akusticky, nenazvučeně, v čistém živě živém zvuku)
 • prostor na ticho a doznění prožitku

rytmy-zeme-pradavna-poselstvi-01„Tam, odkud pocházím, říkáme, že rytmus je duší života, protože celý vesmír se točí kolem rytmu, a když vypadneme z rytmu, nastávají potíže. Proto je buben, hned vedle lidského hlasu, naším nejdůležitějším nástrojem. Je výjimečný.“ Babatunde Olatundži, nigerijský bubeník

Co můžete zažít:

 • kontakt s tělem, uvolnění mysli, hluboký dech
 • zbystření smyslů, zcitlivění vnímavosti vůči sobě samému
 • pocit nabití, oživení, energetizace celého těla
 • ztráta pojmu o čase a prostoru
 • změny teploty v těle – teplo, pocit mrazení
 • vize, obrazy, symboly jako odpovědi na otázky
 • spánek, hladina alfa, relaxační stavy
 • uzemnění, propojení se Zemí, s kořeny, s předky

plechackovi-02-b-xxxProvází: Daniel a Michaela Plecháčkovi

Doba trvání: 1,5 hodiny 

Termíny v aktualitách nebo dle domluvy (možno i u vás) – tel.: 737 805 593

 

Prožitky

„Na relaxace chodím pravidelně a ráda. Zastavím se, uvolním. Naplňují mě vibrace. Dlouho je pak ještě cítím. Silněji vnímám sebe sama. Miluju zvuk bubnů, hlas matky Země, cítím to až v kostech. Líbí se mi soulad manželů Plecháčkových.“ K. 

„Měla jsem silné obrazy, objevovaly se mi příběhy z dávných dob. Ocitla jsem na různých místech v různém období. Dávám tomu čas, než porozumím tomu, co přišlo. Občas jsem použila vědomý dech pro větší uvolnění, to mě podpořilo. Cítím se po relaxaci uvolněně a nabitě. Dnes se mnou byl i přítel, který během relaxace usnul, takže zrelaxoval se vším všudy :-)“ H. 

„Prostor nad časem a nad zemí, barevné nitky a schody do nebe, fialková světélka jak svatojánci. A mezi tím se vynořily důležité věci, co jsem ve víru dní zapomněla, řešení, co se schovávala pod svícnem, kde je nejvíce tma. A vibrace, víření jak v tanci.., a vidím sama sebe před 28 lety, mám znovu to mladé tělo, běžím po písku u moře a cítím se velmi, velmi mladá a pohyblivá… žiju ten pocit jako nyní. Koncert vleže… prostě ideál.“ L.

„Ahoj Míšo & Dany, muzikorelaxace i následné​ jamování byly vskutku relaxační – při tom prvním jsem se pomalu a jemně rozplynula ve zvucích, zvláště těch hlubších tónech a odplula do říše snů, nevím kde a jak dlouho jsem to vlastně byla, ale bylo mi tam dobře a vzbudila jsem se uvolněná a s čistou klidnou hlavou, kde předtím vířilo tisíce myšlenek. A při následném jamování jsem pak už vnímala hlavně rytmus, rytmy ostatních lidí a nástrojů kolem a jen se prostě „napojila“ a nic jiného nevnímala. Na vyčištění hlavy ideální kombinace :-) Bylo mi s vámi dobře, děkuji za vzájemné sdílení společného času a energií.“ T.

„Aaaaaach…….Na relaxaci se vždy těším jako nadšené malé dítě. Vím, že opět budu příjemně zahalená do zajímavých a skvostných zvuků nástrojů z různých koutů světa, které tak dobře, pozitivně a blahodárně působí na mé tělo. Tento den tomu nebylo jinak…..U vchodu nádherně voněla aroma lampa. Tu vůni miluji – Litsea Cubeba, už v tu chvíli mi srdce plesalo radostí a zároveň nedočkavostí, co příjemného v tento večer zažijeme. Potkávala jsem lidi a přátele, které znám i neznám. Všichni byli pozitivně naladěni a čekali, co nám Dany s Míšou přichystají na svých rytmicky – zlatých podnosech. Pomalu jsme se uvelebili do svých spacáků a přikrývek, světlo zhaslo, Míša nás mile přivítala a relaxace začala. Mé tělo ovšem v tu chvíli, i přes ty všechny tóny vznikající tady a teď, nechtělo odpočívat. Sama jsem se tomu divila. Bylo zvědavé, které nástroje hrají a co vše se událo v posledních pár dnech a hlavou se mi hodily už staré a nepotřebné věci. Sama jsem se tomu divila. Proč? Vždyť ses tak těšila?! Po chvíli ale zazněla indiánská flétna lásky – Siyotanka, vše v mém těle utichlo a cítila jsem, jak se usmívám a mé tělo zahalilo příjemné teplo. Ano, tenhle líbivý zvuk flétny udělal se mnou divy. Mé tělo se uklidnilo, vnímalo tu blahodárnou hudbu a konečně odpočívalo, cítilo se šťastně. Velký dík, byl to zážitek!“ M.

 

Vědomý pomalý tanec

…meditace pohybem v plynutí pomalého tance…

vedomy-pomaly-tanec-02Vědomý pomalý tanec směřuje naši pozornost do těla, které přirozeně projevuje svou pohybovou inteligenci a otevírá se možnostem samoozdravných procesů. Pomalý tanec vede ke zvýšení citlivosti vůči sobě samému i druhým, bystří naše smysly, vede nás do hloubky prožitku, podporuje emocionální zdraví. Živá hudba podporuje průběh tanečního plynutí.

Tanec se stává naší osobní medicínou. Naše tělo má plnou pozornost naší mysli, pozorujeme, vnímáme, cítíme. vedomy-pomaly-tanec-01

Nejde o to tančit konkrétní tanec s tím, jak pohyby vypadají, ale zaměřujeme se na toto.. NECHAT tělo tančit, vědomě umožnit tělu plynout tancem, vnímat svůj dech, své tělo..

Provází: Andrea Isabell Sollich s živou hudbou Rytmy Země

Termín v aktualitách nebo dle domluvy: info@muzikohrani.cz, tel.: 737 805 593

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-zazit-prastary-symbol-labyrint-130924-08

 

 

Muzikoterapeutická relaxace s Rytmy Země

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-muzikoterapeuticka-relaxace-15-02

Zažijete hluboké působení zvuku, který harmonizuje celou bytost, podporuje rovnováhu a navozuje relaxační stavy. Relaxace je pro organismus velmi prospěšná a přínosná, dochází u ní k efektivní regeneraci, k uvolnění těla i mysli, k načerpání energie. Během relaxace zní hudba v plynoucích vlnách, kterou prožijete v uvolněné, pohodlné poloze vleže, v nerušeném klidném prostoru.

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-muzikoterapeuticka-relaxace-1504-01Blahodárné působení zvuku nás inspiruje k aktivizování tvůrčí energie, k objevování skrytého v nás, k podpoře vnitřní rovnováhy. Mohou přicházet obrazy, vhledy, informace.

Zazní tyto hudební nástroje z celého světa: bubny s podmanivým zvukem (zarb, udu, tar, mazhar, šamanský buben), lidové flétny a píšťaly (indiánská flétna, dvojačka, bambusové flétny), meditační tibetské mísy, brumle, sansula, zvonkohry Koshi a magický hand pan. A samozřejmě prožijete léčivou sílu hlasu v podobě alikvotního a hrdelního zpěvu.

„Mnoho z  nás má mylný dojem, že relaxace je jakýsi zplihlý zhroucený stav blízký smrti. To však není vůbec pravda. Hluboká relaxace nás přivádí do stavu vnitřního sebeuvědomění a  vitality. Reálným vedlejším účinkem relaxace je pocit regenerace, svěžesti a povznesení.“ (Diana Richardson)

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-muzikoterapeuticka-relaxace-15-01Muzikoterapeutická relaxace je realizována v celkovém čase 1,5 hod, z toho 50 – 60 min. přímá hudební část, pak prostor na ticho a prostor na sdílené a seznámení s nástroji. 

Varianty: a) muzikorelaxace 1,5 hod., b) relaxace s šamanskými bubny 1,5 hod.

Článek o MT relaxaci

Provází a hudbu pro vás tvoří: Daniel a Michaela Plecháčkovi – muzikoterapeuté

Hudební ukázky doplníme

Zážitky, pocity, reflexe od účastníků

„Prostor nad časem a nad zemí, barevné nitky a schody do nebe, fialková světélka jak svatojánci. A mezi tím se vynořily důležité věci, co jsem ve víru dní zapomněla, řešení, co se schovávala pod svícnem, kde je nejvíce tma. A vibrace, víření jak v tanci.., a vidím sama sebe před 28 lety, mám znovu to mladé tělo, běžím po písku u moře a cítím se velmi, velmi mladá a pohyblivá… žiju ten pocit jako nyní. Koncert vleže… prostě ideál.“ Lucy

„Ahoj Míšo & Dany, muzikorelaxace i následné​ jamování byly vskutku relaxační – při tom prvním jsem se pomalu a jemně rozplynula ve zvucích, zvláště těch hlubších tónech a odplula do říše snů, nevím kde a jak dlouho jsem to vlastně byla, ale bylo mi tam dobře a vzbudila jsem se uvolněná a s čistou klidnou hlavou, kde předtím vířilo tisíce myšlenek. A při následném jamování jsem pak už vnímala hlavně rytmus, rytmy ostatních lidí a nástrojů kolem a jen se prostě „napojila“ a nic jiného nevnímala. Na vyčištění hlavy ideální kombinace :-) Bylo mi s vámi dobře, děkuji za vzájemné sdílení společného času a energií.“ Týna z Bohumína

„Muzikoterapeutická relaxace? Aaaaaach…….těším se na ni vždy jako nadšené malé dítě. Vím, že opět budu příjemně zahalená do zajímavých a skvostných zvuků nástrojů z různých koutů světa, které tak dobře, pozitivně a blahodárně působí na mé tělo. Tento den tomu nebylo jinak…..U vchodu nádherně voněla aroma lampa. Tu vůni miluji – Litsea Cubeba, už v tu chvíli mi srdce plesalo radostí a zároveň nedočkavostí, co příjemného v tento večer zažijeme. Potkávala jsem lidi a přátele, které znám i neznám. Všichni byli pozitivně naladěni a čekali, co nám Dany s Míšou přichystají na svých rytmicky – zlatých podnosech. Pomalu jsme se uvelebili do svých spacáků a přikrývek, světlo zhaslo, Míša nás mile přivítala a relaxace začala. Mé tělo ovšem v tu chvíli, i přes ty všechny tóny vznikající tady a teď, nechtělo odpočívat. Sama jsem se tomu divila. Bylo zvědavé, které nástroje hrají a co vše se událo v posledních pár dnech a hlavou se mi hodily už staré a nepotřebné věci. Sama jsem se tomu divila. Proč? Vždyť ses tak těšila?! Po chvíli ale zazněla indiánská flétna lásky – Siyotanka, vše v mém těle utichlo a cítila jsem, jak se usmívám a mé tělo zahalilo příjemné teplo. Ano, tenhle líbivý zvuk flétny udělal se mnou divy. Mé tělo se uklidnilo, vnímalo tu blahodárnou hudbu a konečně odpočívalo, cítilo se šťastně. Velký dík, byl to zážitek!“ Míša K.

Rytmy Země – koncert

rytmy-zeme-veetmaya-150822-01Koncert Rytmy Země

Živá plynoucí hudba, ve které pulzují archetypální rytmy, zní hudební nástroje z různých koutů světa a hlasové improvizace.

Hudba skrze nás tvoří nálady a příběhy, vytváří prostor pro intenzivní, osobní prožitky, inspiruje k pohybu a tanci.

WEB

Zazní nástroje:

 • bubny – šamanské, zarb, mazhar, darbuka, tar, daf, udu, djembe, hand pan
 • flétny – bambusová příčná flétna, dvojačka, siyotanka
 • sansula, brumle, perkuse
 • hlas – zpěv intuitivní, harmonický, hrdelní a alikvotní

Koncert je ozvučen moderní technikou s využitím looperu.

Ukázka:

 

Muzikoterapeutická relaxace – Pravý domácí časopis

Pravý domácí časopis (web, FB)

leden 2016

muzikoterapeuticka-relaxace-pravy-domaci-casopis-1601-01muzikoterapeuticka-relaxace-pravy-domaci-casopis-1601-02

PDF VERZE

 

 

Etno tančírna

muzikohrani-muzikoterapie-ostrava-etno-tancirna-151229-02Prostor pro osvobození těla a mysli prostřednictvím volného tance a pohybu na vlnách živé hudby inspirované přítomným okamžikem… 

ETNO TANČÍRNA

 • prostor pro svobodný, volný, spontánní tanec
 • dech v pohybu, pohyb v těle… vědomě, plynule, uvolněně
 • inspirace a tvořivost jako vnitřní síla a poznání
 • prožitek sebe sama, hmatatelně, v těle
 • dynamická meditace v pohybu
 • při živé hudbě, na vlně rytmů, s prožitkem vibrace zvuku

etno-tancirnaTanec doprovází plynoucí i tepající živá hudba Rytmy Země, která se ladí na váš pohyb.  Zní různé etnické nástroje a hlas, ozvučeno moderní technikou. 

Tančírna probíhá v rytmických vlnách.. od jemné plynoucí hudby, přes dynamický rytmus živých bubnů k plynulému přechodu do vnitřního ztišení.

Vítáni jsou všichni bez ohledu na předchozí pohybové zkušenosti. Tanec je dokonalé projevení našeho vnitřního světa. Dovolme si projevit pohyb, být v tanci.. 

Provází: Kateřina Pokorná

Hudba: Rytmy Země (duo)

FOTOGALERIE

Video záznam z tačnírny – připravujeme

Doba trvání: 2 hodiny nebo dle domluvy (možno 1,5 až celodenní dílna)

Kontakt: Michaela Plecháčková, info@muzikohrani.cz, tel.: 737 805 593

***

Ukázka hudby

Zážitky – autentický přepis mluvených rozhovorů po tančírně

„Skvěle jsem si zatančila. Výborná atmosfére. Miluju tu muziku, boží rytmy. Kdykoliv, znovu a znovu dorazím. Bylo to intenzivní.“  V.

„Líbilo se mi to dneska hodně. Líbí se mi akce, které v Muzikohraní jsou. Mají velmi zvláštní atmosféru. Každá akce je naprosto originální. Když je člověk doma a sám tančí, je to naprosto jiné, než když se to vytváří  tady ve skupině. To se mi na těchto setkáních líbí moc. Vždy tady prožívám úžasné emoce. Práce s tělem je nesmírně důležitá. Jsme bytosti, které se projevují ve hmotě, tedy v těle. Ač se mnohdy tvrdilo, že ne. Opak je pravdou. Potřebujeme prožít to, co cítíme přes tělo. Vnímání emocí je pro lidi v dnešní době hodně důležité. Potlačování nikomu neprospěje. Ať jsou pozitivní nebo negativní, je to úplně jedno. Důležité je to si je prožít. Tu radost, ten pocit, to sdílení jednoty. Na konci je viditelné, že lidé zůstávají beze slov. Prožitek je natolik silný, že není potřeba cokoli říkat.“ Iva

„Vyzdvihla bych hudbu manželů Plecháčkových, která mě opravdu absolutně v pohybu nesla. Já jsem si zažila už několikrát různá setkání spontánního tance a čím dál více si uvědomuju, že ta hudba je alfa a omega. Pro mě to bylo úžasné v tom, že jsem fakt cítila, jak každá buňka rezonuje tou hudbou, v každé buňce tančí melodie, každá buňka přebírá rytmus a byla jsem neustále na jedné vlně. Cítila jsem se neuvěřitelně bezpečně ve skupině lidí, které jsem vůbec neznala. Byla jsem poctěna tím, že jsem mezi tak krásnými a inspirativními lidmi. Zároveň i vedení Katky Pokorné je citlivé a jemné. Cítila jsem její pozornost a zároveň do toho nevstupovala, když nebylo potřeba. Tanečníci si tančili, jak potřebovali a jen ve chvílích, kdy bylo třeba nějakého slova, tak do toho vstoupila, velmi jemně a citlivě nás vedla v pohybu. Já jsem nadšená. Kéž bych si tohle mohla zažívat častěji. Jsem velmi vděčná. Myslím, že tohle nám chybí.. nebát se být spontánní. Je skvělé, že se to děje, že jsou lidi, kteří to zorganizujou. Včera jsem tančila v hospodě, kde bubnovali nějací kluci a tam se mě od vedlejšího stolu ptali, co beru :-D Cítím, že si to nemůžu pořád dovolit tak, jak bych chtěla. A tohle je to prostředí, kde si to můžu dovolit naprosto.. můžu ležet, křičet, je to jedno – JEDNO. Respektuješ vlastní tělo, to, co potřebuješ. První část byla pro mě intenzivní a o velkém pohybu. A  v další části to bylo hodně niterné, cítila jsem, že se moc nehýbu a byla jsem šťastná, že i to si můžu dovolit.“ Elen

„Bylo to úžasné, cítím se blaženě. Ten svobodný pohyb, když si můžu tancovat, jak chci.. Spontánní tanec mi dělá dobře. Hudba je úžasná a léčivá. Chodím taky i na jiné akce v Muzikohraní, např. na čokoládové rituály s Vlaďkou Šubertovou, tu mám taky moc ráda. Je pro mě důležité svobodně se vyjadřovat v tanci. Děkuji.“ Radka

„Jsem sama v sobě. Bylo mi dobře. Je dobré si fakt dovolit, aby si tělo dělalo, co chce, pak je to božské :-) “ Lucie

„Slova jsou zbytečná. Nejde dát do slov ty pocity. Člověk má potřebu nechat tělo, ať si dělá, co chce. Tanec je sám o sobě nejsrozumitelnějším jazykem. Nalézám v sobě spoustu nového a neobjeveného právě díky muzice a potřebám těla,  když člověk vypne hlavu. Pak se ta hlava nestačí divit. Nádherné, hladivé, boží..“ I.

„Moc jsem se na to těšil.. celý večer si užít, rozproudit to se skvělými lidmi, skvělou muzikou, atmosférou výbušnou i hravou. Potkal jsem tu skvělé lidi, kteří dokážou vyjádřit svou osobnost pohybem. To já miluju, nejsou potřeba slova, není potřeba „něco“ ukazovat. Jsi to ty a pohybuješ se na základě skvělé hudby, kterou tvoří Míša s Danem. To jde až na buňku, až do tvé osobnosti. A já, když jsem to cítil, je to nádherné, že lidi do toho jdou, že jsme tady. Jsem vděčný, že to proběhlo. Nejsilnější pocit, který mě provázel od prvních tónů do posledního, byla vnitřní vděčnost, byl to hluboký stav a pocit. Mohl jsem lidi vnímat, cítit, vidět, slyšet.. prožít tu show.. Jsem obohacený, mám to v sobě. Surfoval jsem na těch energiích.“ Petr

 

Zážitky – co jste napsali

„Hudba Rytmů Země jakoby pramenila z podstaty, od počátku lidstva, od zdroje. Je niterná, zasahuje až ZA…někam, kam naše hmota už nemůže. Prožít jejich znění pohybem je tak přirozené. Pouze necháváme naše tělo, ať si dělá, co chce, to, co nikdy nezapomnělo.A pak přijde uvolnění, otevření a vhledy…obrazy z dávných a vzdálených krajin. Děkuji.“  Jana 

„Milá Katko, Tome a manželé Plecháčkovi, děkuji za večer nabitý setkáním s tancem, s neznámými, ale přátelskými spolutančícími i se sebou samou. Přihlásila jsem se sama, tudíž trošku s obavou, ale čas plynul radostně, dobro-družně a mezi pohodovými uvolněnými lidmi různého věku jsem se brzy cítila jako doma. Prožila jsem při tanci určitě víc, než umím napsat. Radost dynamika a zklidnění tohoto večera byly pro mě balzámem pro duši i tělo. Vše tak ladilo a odcházela jsem osvěžená, lehčí, s čistou hlavou. Ozvěna vašich tónů zůstává a láká k další etnotančírně, snad bude :-)“ Eva