Edward Powell and friends (Patrik Kee a další)

28. ledna 2014 od 19 hod.

Divadlo loutek, Ostrava

Speciální hosté: Patrik Kee (one voice show), Barbora Bartecká (dilruba), Daniel Plecháček (bubny, alikvotní zpěv), Michaela Plecháčková (bubny, flétna), Rostislav Žďarsky (bubny, kalimba, etno flétny), Veronika Stoklasová (viola)

Další hosté budou oznámeni.

EDWARD POWELL AND FRIENDS
Koncert mimořádně všestranné hudební osobnosti mezinárodního významu!

V lednovém hudebním úterku máte mimořádnou příležitost setkat se s ojedinělou hudební osobností!

Edward Powell je interpret, skladatel, tvůrce hudebních nástrojů a také učitel. Je mezinárodně oceňovaným průkopníkem v propojování hudebních vlivů různých kultur. Strávil více než 10 let v Orientu studiem u významných hudebních mistrů, a proto je nyní jeho tvorba ovlivněna indickou a středovýchodní hudbou. Od roku 2000 vydal 6 alb a vyrobil více než 20 původních nástrojů. Edward Powell se profesionální hudbě věnuje více než 30 let, účinkoval při mnoha veřejných akcích a na festivalech po celém světě. Dnes je považován za jednoho z nejlepších větových hráčů na bezpražcovou kytaru.

Na počátku 90 let velmi intenzivně studoval hru na sitár u předního indického sitáristy

Pandita Buhaitya Mukherjeeho. Poté se nějakou dobu úspěšně věnoval hře indické klasické hudby. Vyvrcholením této jeho etapy bylo v roce 1999 vyprodané vystoupení v Academia Filarmonica di Roma a v témže roce několik koncertů a seminářů na významných italských konzervatořích. Stojí za zmínku, že byl prvním hudebníkem v historii, který dostal povolení vyučovat indickou hudbu na italských konzervatořích. V 80. a 90. letech Edward cestoval po Turecku a Maroku, kde si oblíbil hudební nástroj oud a hudbu Středního Východu. Přátelství s Rossem Dalym ho inspirovalo k prohloubení znalostí turecké a arabské hudby, což se mu podařilo během ročního pobytu v Istanbulu a v Káhiře, kde jeho intenzivní studium sponzoroval Kanadský umělecký výbor.

Edwardovy zkušenosti s tvorbou louten začaly výrobou skromných experimentálních nástrojů. V dnešní době jsou jeho nástroje vyhledávány interprety inovativní hudby po celém svete. Nejvíce zkušeností a dovedností s výrobou nástrojů získal v roce 2006 během kursu u jednoho z nejznámějších výrobců louten na světě, Faruka Turunze. Na tomto kurzu se v průběhu 7 měsíců každý den věnoval výrobě svého nástroje.

Edward staví nástroje hlavně pro své vlastní použití. Významným výsledkem jeho výzkumu v oblasti stavby nástroju je jeho nástroj, nazvaný ragmakamtar, který je vlastně „krížencem“ sarodu a oudu.

Zatím žadný komentář

Napiš komentář

You must be logged in to post a comment.