Články za rok 2011

Flétna dvojačka

Tato flétna je vyrobena z bezového dřeva profesionálním výrobcem lidových nástrojů. Skládá se z píšťaly šestidírkové a druhé bezdírkové. Píšťaly jsou shodně laděné, aby vytvářely harmonický souzvuk. (Pokračování textu…)

Orientální tanec pro děti

Orientální tanec pro mladé slečny

  • osobitý výrazný tanec původem ze Středního východu, kombinovaný s prvky tureckého, egyptského, nebo tribal a indického tance

Nabídka kurzu Orientálního tance pro mladé slečny (začátečnice i pokročilé) v rámci zájmového kroužku – pravidelné kurzy.

V rámci kroužku bude nejen tanec ale i seznámení s orientální hudbou, rytmy, nástroji pro tanec a kultura a tradice zemí orientu.

Lektorka: Ing. Barbora Bartecká, více informací o lektorce zde

Workshop bonding – Michaela Mrowetz (Lotos centrum) 27.9.

Interaktivní workshop – videa breast crawlu – technika samopřisátí, nejefektivnější počátek kojení – výzkumy, nácvik, diskuze, tvorba porodního plánu.

leták

Bonding můžeme z angličtiny přeložit jako lepení nebo připoutání. Jedná se o proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem. Každá matka a dítě se k sobě vztahují již před porodem. Budují se mezi nimi základy emočních vazeb, základy láskyplného vztahu, který naplno exploduje v hormonálně nabité situaci při porodu. Podpora bondingu má přínos pro imunologickou, fyziologickou, psychologickou a emocionální složku vývoje člověka. Podporuje rovněž společnost v respektu k procesům porodu.  (Pokračování textu…)

Taneční a pohybová terapie (Hanka Nováková)

Taneční a pohybová terapie (Hana Nováková)

Nelze vše říci slovy… a proto se začněme hýbat a tančit.“ Motto mé práce s lidmi.

Tanec a pohyb je přirozenost. V případě nemoci či fyzického nebo psychického nedostatku lze tanec a pohyb použít jako lék. Tanec a pohyb mohou být diagnostickou metodou, léčbou i prevencí.

Co nabízím…

Terapii (dlouhodobější spolupráce) i jednorázové setkání s tancem za doprovodu bubnů.

Během naší spolupráce je možné zažít psychické uvolnění – odreagování, obohacení pohybových vzorců a zážitek sebepoznání. Při dlouhodobější práci lze pracovat na sebepojetí člověka, uvolnění psychických bloků a trvalejších změn psychických nebo fyzických. Terapie je otevřena samozřejmě i lidem s postižením a lidem různého věku.

(Pokračování textu…)

Muzikoterapie jako psychoterapeutická metoda

V příloze přikládáme maturitní práci Zuzany Smolkové na téma „Muzikoterapie jako psychoterapeutická metoda“

Práci vydala Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Ostrava, příspěvková organizace v roce 2011. Práce je zde uveřejněna se souhlasem autorky.

Celý text práce

Poděkování – podpora projektu Eia Gaia!

Poděkování

V únoru roku 2011 se uskutečnila dílna tance 5 rytmů „Pro všechny naše příbuzné“, kterou provázel Ya’Acov Darling Khan (UK). Součástí byl také obřad Dlouhého tance, díky němuž se uskutečnila finanční sbírka. Výtěžek této sbírky byl věnován místním, národním i mezinárodním humanitárním projektům.

Jedním z podpořených projektů byl také ostravský projekt Eia Gaia! – hudebně pohybový projekt zdravých a handicapovaných realizovaný pod vedením Pavla Helebranda. Představení s názvem „Semínko“ byla realizována v únoru 2011 v prostorech Múzické školy v Ostravě.

Na tomto místě děkujeme za finanční podporu všem účastníkům dílny a Raduce Vojáčkové za organizační spolupráci.

Muzikohraní, o. s. se podílelo na koordinaci spolupráce.

Osobní poděkování vyjádřil také Pavel Helebrand – k nahlédnutí spolu s fotografiemi zde

Video záznam z dílny: http://www.cestyksobe.cz/novinky/novinky/674.html

 

Vývoj české muzikoterapie

Bakalářská práce Michaely Matulíkové, absolventky bakalářského studia speciální pedagogiky, je zaměřena na mapování současného vývoje muzikoterapie u nás, především na území Ostravska. (2011)

Ke přečtení zde

Bakalářská práce je zde uvedena se souhlasem autorky. Děkujeme.

Bubnovací kruh – Drum Circle – pro pracovní kolektivy

pro firmy, společnosti, pracovní kolektivy

Bubnovací kruh je skupina lidí, která společně hraje na bubny a drobné perkusivní nástroje. Jde o prožití okamžiku tady a teď prostřednictvím společného hraní, sdílení, vzájemné blízkosti a společné radosti. Bubnovací kruh (Drum Circle) využívá jako stěžejní aspekt rytmus a společné naladění se na sebe sama i na ostatní. Bubnovací kruh není omezen předchozími hudebními zkušenostmi, ani představami o své schopnosti rytmizace. Využíváme bubny djembe, rámové bubny, šamanské bubny, bonga, shakery, claves, atd.  (Pokračování textu…)

Muzikoterapie a muzikofiletika pro osoby s handicapem

Muzikoterapie pro osoby s handicapem

1. Muzikoterapie a muzikofiletika – skupinové programy

2. Muzikoterapie – individuální programy

3. Kouzlo hudby – muzikofiletický program pro klienty s handicapem

Projekty „Podpora osobního rozvoje handicapovaných prostřednictvím muzikoterapie“ je finančně podporován Statutárním městem Ostrava

 

(Pokračování textu…)

Tanec Luny – Když elementy promluví v těle ženy

Když elementy promluví v těle ženy

(článek z časopisu Meduňka z října roku 2010)

Jedním z prvních zákonů Vesmíru je – že nic nezůstává stejné a všechno se neustále mění. Již 2 roky přijíždí italská lektorka Surya Cinzia Donnoli do České republiky a přináší ženám Tanec Luny. Jak se změnil Tanec Luny a v čem jsme jiné my ženy v druhé polovině roku 2010 ?  (Pokračování textu…)

Didgeridoo

Aktuální stránky Pavla Vanka nejen na téma DIDGERIDOO

Bubnování pro neslyšící děti

Bubnování pro neslyšící děti

Program: bubnovací kruh, základní údery a rytmy na buben djembe, hry  (Pokračování textu…)

Otevřená večerní lekce “Tvořit tanec – tvořit život”

Otevřená večerní lekce tance v 5 rytmech – nazvaná Tvořit tanec – tvořit život – je úvodem pro víkend rozvíjející tvořivost v tanci, ale i dalších oblastech života, včetně toho běžného dennodenního. Je určena nejen účastníkům této dílny pro roztancování, ale také všem dalším zkušeným i začínajícím tanečníkům. Je zároveň otevřena novým zájemcům, kteří chtějí skutečně poznat tanec v 5 rytmech, protože dosud o něm jen slyšeli či četli. Máte právě příležitost vyzkoušet ho na vlastní kůži, resp. na vlastním těle – jiná cesta, jak ho skutečně poznat, totiž neexistuje. (Pokračování textu…)

Jednodenní dílna “Vědomé tělo”

Cyklus jednodenních dílen je zaměřený na rozvoj pohybových dovedností v rámci jednotlivých rytmů. Budeme se zabývat jejich jednotlivými aspekty, abychom krok za krokem směřovali k tvárnému a přitom pevnému a jasnému pohybu reflektujícímu přítomný okamžik.  (Pokračování textu…)

Půjčování knih

Nabízíme knihy k vypůjčení.

Knihy k vypůjčení – obory pedagogika, speciální pedagogika, surdopedie, logopedie, psychopatologie, dramatická výchova, pohybová výchova, hry

Níže nejdete přehled knih  (Pokračování textu…)