Tanec Proměny – sdílení osobní zkušenosti

Dovolujeme si uveřejnit osobní zkušenost Zuzky s Tancem Proměny.

„Jedno páteční odpoledne jsem navštívila akci s názvem Tanec proměny, která se koná pravidelně každý měsíc. Bylo to určeno pro širokou veřejnost a sešlo se nás tam přibližně 20 lidí různého věku i pohlaví. Šla jsem tam s velkým napětím, neboť jsem vůbec netušila, co se bude dít a co mě čeká. Sál byl vyzdoben po celém obvodu svíčkami a uprostřed byl malý oltář. Díky této výzdobě působilo místo velmi útulně, klidně a příjemně.  Takže se člověk dostával do velmi příjemné nálady. Slovem nás provázela Andrea Murdock a živou hudbu vytvářela skupina Rytmy země. 

Celý program začal tím, že jsme všichni usedli do kruhu, spojili jsme se rukama, provedli několik hlubokých nádechů a výdechů a pak si proklepáváním začali uvolňovat tělo, aby se uvolnili i naše ztuhlá záda, naklepal nám je vedle sedící, čímž se i začali rušit bariéry mezi lidmi. Nejprve jsme nechali tančit pouze jednotlivé části našeho těla. Ty dělali naprosto spontánní pohyby, jakoby nás najednou nevedl mozek, ale každá část těla si sama říkala, který pohyb chce vykonávat a tím pohybem i něco vyjadřovala. Já jsem měla zavřené oči a naprosto nevnímala co se děje kolem mě, ale jen naslouchala svému tělu. Dostala jsem se do stavu naprostého uvolnění, kdy jsem zapomněla na vše co mě tíží, starosti či to co musím udělat. Jako by se najednou na povrch dostávalo to, co se skrývalo někde hluboko ve mně. Poté jsme začali reagovat na různé hudební podměty a ztvárňovat určité věci (např. prales; velký strom, který nás všechny spojoval; chůzi blázna či jsme následovali a napodobovali jednotlivé členy). Nejvíce mě okouzlilo, když jsme začali ztvárňovat prales. Měla jsem pocit, že jsem se ocitla někde daleko od civilizace a každý zúčastněný jako by ze sebe nechal vystoupit pro něj charakteristické zvíře. Navíc na sebe lidé neuvěřitelně reagovali a spolupracovali se sebou navzájem, i přes to že se většina vůbec neznala.

Na všech zúčastněných bylo vidět, že je to pro ně uvolnění z každodenního života, že se v nich probouzí ta hravost, kterou vidíme u dětí a v dospělosti ji potlačíme někde v hluboko v nás. Žádné předsudky či stud typu co si o mě druzí pomyslí. Jen člověk a jeho chuť a radost ze života. Já osobně jsem odcházela naprosto nabitá pozitivní energií s uvolněným celým tělem a bez bolavých míst na těle. Takže pokud vám připadá váš život moc stereotypní, chtěli byste nechat projevit vaše tělo a uslyšet vše co je uloženo hluboko ve vás, vřele doporučuji.“

Citovaný text je součástí maturitní práce. Text je zde uveřejněn se souhlasem autorky.

Zatím žadný komentář

Napiš komentář

You must be logged in to post a comment.