Brumle (židovská harfa / jew’s harp) pohledem Pavla Vanka

Článek pojednává o hudebním nástroji zvaném brumle, ve kterém se dozvíte informace nejen o způsobu hraní, zvuku, výrobě, ale naleznete zde také mnoho přínosných odkazů.

Úvod
Na internetu je možné nalézt poměrně mnoho informací. Především převažují ty v angličtině. Nicméně bych uvedl na začátek odkazy, na které můžeme narazit při prohledávání českého internetu. Tak především je to česká verze wikipedie a její článek, který se téměř slovo od slova objevuje na mnoha dalších webech. Otázkou je, zda je článek původní nebo převzatý z jiných webů. Už zde je možné si v prvním odstavci všimnout, že původ tohoto nástroje je nejasný. A tato informace se line v různých jednoduchých verzích, ale i sofistikovanějších pojednáních téměř celým internetem. Poměrně komplexní sběr článků z celého internetu se nachází na Frantových stránkách o všech možných nástrojích (zde). V tomto článku se odkazuje na rozhlasový pořad Vlastislava Matouška, který doporučuji poslechnout. Z anglických stránek doporučuji především „Hledání počátků brumle“ a potom stránky, kde recenzují různé výrobce (zde). Rád bych také upozornil na tento německý web.
Postupným prohledáváním internetu naleznete potřebné informace a můžete si poskládat patřičnou mozaiku a dojem dle své vytrvalosti a chuti.

Jak se na brumli hraje
Má cesta k brumli vedla náhodným poslechem pořadu Noc s andělem, kde účinkovala hudební skupina Altaj kai z Altajské republiky (Rusko). Tento nástroj se mi zalíbil a vnímal jsem ho jako zajímavé zpestření ke hře na didgeridoo. Koupil jsem si levnou verzi v hudebninách (pravděpodobně značka GW Cheb) a začal zkoušet. Pár hodin jsem nalézal tu správnou polohu a zesiloval základní zvuk. Chce to trošku trpělivosti a správná poloha se najde. Stručný návod jsem nedávno posílal jedné uživatelce facebooku, která mne oslovila s prosbou o vysvětlení : „Celkem podstatné je, myslím, umístění brumle v puse. Horní rameno opírám o přední zuby (ne úplně na střed – záleží, kterou rukou hraješ) a to tak, aby mi jazýček necinkal do zubů (bolí to). Dolní rameno opřu o spodní ret, který přetáhnu přes spodní zuby. Chvíli trvá, než se najde nejoptimálnější poloha a ozve se potřebný zvuk. Je fakt, že horší brumle nemusí jít ze začátku moc slyšet. Doporučuji tuto brumli – Brumle Szilágyi Black Fire. Je to neskutečně hlasitá záležitost a velice dobře se na ní hraje. Zkoušej v pohodě, moc na to netlač, ono to přijde ;) „

Výrobci
Kvalitní brumle dokáže hledání správného umístění ulehčit a hráčské dovednosti lépe rozvíjet a zvládnout. Má další brumle byla, jak vyplývá z ukázky korespondence, Szilagyiho brumle black fire v ladění D a je to do této doby nejlepší brumle, kterou mám. Potom jsem si pořídil dva khomusy, to je vlastně tuvanská verze tohoto nástroje. Jednu od Gendose (šaman, který zde do evropy jezdí a vystupuje) a druhou přes internetový obchod. Zajímavé zjištění bylo, když mi Gendos brumli „rozehrával“ a potom mi ji dal k vyzkoušení, tak se bavil tím, že na jazýček brnkám směrem ven. Říkal něco v tom smyslu, že to lidé na západě tak dělají všichni. Sice nějak výrazně netrval na tom, abych hrál dovnitř, avšak pochopil jsem jeho mírný neslouhlas se stylem, kterým jsem zahrál. Když na khomus občas hraji, tak hrou dovnitř se mi jeví zvuk lepší, což je možná důvod tuvanského způsobu hraní.
Další brumle, která se mi dostala k rukám je od výrobce pana Soboty. Brumlička příjemná, levná. Asi pro začátečníka optimální. Poměr cena/zvuk je nejlepší ze všech brumlí, co jsem jmenoval. Avšak maďarské brumli black fire nemůže konkurovat.
Raritní záležitost je kovaná brumle pana Kašpaříka – výrobce různých lidových nástrojů z Velkých Karlovic. Tuto brumli vlastní přátelé Míša a Dany Plecháčkovi. Je to velmi hlasitý nástroj s tvrdým jazýčkem a velmi výrazným, zajímavým zvukem. Pan Kašpařík zachovává původní tvar, který se v dané oblasti ustálil a je tak vlastně nositelem tradice typicky české (moravské) brumle.
Samostatnou kapitolou jsou vietnamské brumle – Dan-moi, které se u nás dají rovněž snadno sehnat (např. stačí oslovit přátelé z Muzikohraní, o. s.). Jejich tvar a funkce je typická pro danou oblast. Doporučuji prohlédnout si mapu, která zachycuje tvary nástrojů v závislosti na geografické poloze.
Podle mě je mnohem snadnější se na Dan-moi brumle naučit hrát, ale nijak zvlášť mi nepřirostly k srdci.. Myslím, že pro představu stačí shlédnout výše uvedený odkaz na německý web.

Zvuk brumle
Typický zvuk brumle vzniká po fyzikální stránce pomocí rezonance a zesílení základního zvuku nástroje v ústní dutině. Poměrně jednoduché brknutí je díky fyzikálním vlastnostem, šíření zvukové vlny prostorem ústní dutiny a její rezonancí v této dutině, modifikováno na poměrně bohatou škálu zvuků obohacených o takzvané alikvotní tóny. Alikvotní tón nebo také vyšší harmonické tóny vydávají všechny nástroje. Intenzita těchto tónu udává tkz. charakteristickou barvu zvuku nástroje. Hra na brumli je v převážné míře založena na manipulaci s alikvotními tóny. (Doporučuji prostudovat toto)

Závěr
Samozřejmě, že každá oblast má svou specifickou historii a vlastně i technologické postupy výroby tohoto nástroje. Opomenul jsem severské země , Indii , Ameriku a mnoho dalších. Je úžasné, jak se tento malý nástroj rozšířil a modifikoval téměř po celém světě. Věřím, že lze najít velmi mnoho informací a zajímavostí nejen na internetu , ale i návštěvou hudebnin či jen tržnice v té které zemi. V USA, Německu, Norsku se pořádají festivaly zaměřené na tento nástroj. Na těchto festivalech vystupují nejen hráči, ale i výrobci. Opět skvělá příležitost získat dobrý nástroj a vyměnit si zkušenosti. (např. zde a zde)

Brumle je subjektivně nástroj příjemný a skladný. Můžete hrát dynamické pasáže nebo se unášet na mantrických vědomí ovlivňujících vlnách. Jako doprovodný nástroj je koření, které obohatí výslednou skladbu. V každém případě přeji všem budoucím hráčům trpělivost a radost ze hry.

Odkazy
V kamenných obchodech se většinou prodávají značky :
SCHWARZ zde je krásná sada výrobce
G+W Cheb http://www.gwcheb.cz/nastroje.htm
———————————————————————-
Na internetu potom doporučuji :
Szilágyiho vyníkající brumle se dají sehnat zde nebo zde
Další zajímavé brumle od slovenského výrobce pana Soboty
Také samozřejmě nesmím opomenout pana Kašpaříka

Celý článek ke stažení zde

Zatím žadný komentář

Napiš komentář

You must be logged in to post a comment.